SIĞINMACI konulu kısa film yarışması

//SIĞINMACI konulu kısa film yarışması

SIĞINMACI konulu kısa film yarışması

Almanya Büyükelçiliği’nden
‘SIĞINMACI’ konulu kısa film yarışması

Son başvuru tarihi 31 Ağustos 2016
 Almanya Büyükelçiliği, ülkelerini terk etmek zorunda kalan sığınmacılarla ilgili büyük ödülü 4 bin Euro olan “Sığınmacı, Misafir, Komşu” konulu bir kısa film yarışması düzenledi.
Türkiye, dünya çapında en fazla sığınmacı kabul eden ülkedir. Türkiye´ye sığınan insanların burada kendilerini evlerinde hissetmelerine yardımcı olmaya ve hayatlarına uzun vadeli bir perspektif verebilmelerine yönelik birçok büyük ve küçük ölçekli fikir ve inisiyatif bulunuyor. Bu konuya kendini adamış, örnek alınması gereken birçok insan var ve biz bu insanları, onların hikayelerini ve projelerini tanımak ve böylece başkalarına ilham vermek istiyoruz. Almanya Büyükelçiliği bunun için konuyla ilgili bir kısa film yarışması düzenliyor. Aşağıda belirtili  konuya dair çekeceğin  kısa filmi bize gönder:
Sığınmacıların Türkiye´ye uyum sağlamasına yönelik bireysel olarak nasıl katkıda bulunuyoruz?
 Film 5 dakikadan uzun olmamalı ve konusu Türkiye’deki insanlar için anlaşılır olmalı. Filmler deneyimli bir jüri tarafından değerlendirilecektir. Almanya´nın Türkiye Büyükelçisi bizzat kazananları duyuracak ve törenle ödülleri takdim edecektir. Ödül alan filmler ödül töreni esnasında gösterilecek ve sonrasında Almanya Büyükelçiliği’nin resmi Youtube kanalında da yayınlanacaktır.
Katılım Koşulları:
a.    Yarışmaya katılmak ücretsizdir.
b.    Son başvuru ve gönderim tarihi: 31 Ağustos 2016
c.     Filmler, WeTransfer yoluyla   presseankara@gmail.com adresine gönderilmelidir.
d.   Film, sığınmacıların Türkiye´ye uyumuna yönelik sizin bireysel imkanlarınızla veya çevrenizin olanaklarıyla alakalı olmalıdır. Türkiye´ye sığınan insanlara nasıl yardımcı oluyoruz?
e.    Film, Türkiye’de ikamet eden kişiler tarafından çekilmiş olmalı.
f.     Filmin süresi 5 dakikadan uzun olmamalı. 5 dakikayı aşan videolar değerlendirilmeyecektir.
g.    Filmin uyması gereken teknik formatlar şunlardır: 16:9 boyutunda, HD 1080p (H.264-MOV.-Format ya da PAL), 25 fps (frames per second).
h.   Yarışmaya amatörlerin katılabileceği gibi profesyoneller de katılabilir. Yarışmaya katılacaklar için yaş sınırlaması yoktur, reşit olmayanlar da katılabilir.
i.       Her katılımcı veya katılımcı grubu yalnızca tek bir film ile başvurabilir.
j.        Katılımcılar presseankara@gmail.com adresine e-mail atarak başvurmalıdır. Başvurunuzda isim, soyisim, film adı, telefon numarası, mail ve posta adresinizi belirtmeyi lütfen unutmayınız.
k.      Tüm katılımcılar Almanya Büyükelçisi tarafından imzalanmış katılım belgesi alacaklardır. Kazananlar ise aşağıda belirtilen ödülleri ve başarı belgesini almaya hak kazanacaklardır.
l.        Daha önce başka bir kısa film yarışmasına katılmış veya ödül almış eserlerle bu yarışmaya başvuru yapılamaz. Büyükelçilik katılan eserleri buna ilişkin araştırmaya tabi tutacaktır.
m.     Youtube veya benzeri internet portallarının lisans ve telif hakkı mevzuatına aykırı görsel veya işitsel materyal içeren filmler kesinlikle değerlendirmeye alınmayacaktır. Kullanılan görseller ve şarkılar telif hakkı sahibinin geçerli kullanım kısıtlamalarına aykırı olmamalıdır. Yarışmacı, kendine ait olmayan görseller ve müziklerin telif hakkı sahiplerini mevzuata uygun şekilde filmin sonunda belirtmelidir.
n.      Yarışmacı her türlü görsel, işitsel ve yazılı doküman ve belgeleri çoğaltma, yayma, yayınlama gibi fikir ve sanat eserleri kanunundan doğan tüm haklara kendisi sahiptir. Ancak, Almanya Büyükelçiliği‘ne gelen kopyalar Almanya Büyükelçiliği tarafından gerçek ve sanal ortamlarda, yurtiçi ve yurtdışındaki faaliyetlerde veya internet ortamında kullanılabilir. Bu kullanımdan dolayı, eser sahibi Almanya Büyükelçiliği‘nden herhangi bir telif ücreti talep etmeyecektir.
o.       Jürinin kararı kesindir, itiraz edilemez, değiştirilemez. Eser sahibi, adli ve idari yargı yoluna müracaat haklarından vazgeçmiştir.

ÖDÜLLER VE ÖDÜLLERİN TAKDİMİ
*    Büyük ödül 4.000 €, ikincilik ödülü 2.000 € ve üçüncülük ödülü 1.000 €.
*    Jüri uygun gördüğü takdirde dördüncüye teselli  ödülü verilecektir.
*     Kazananların duyurulması: 30 Eylül 2016
*     Kazananlar ödüllerini tören eşliğinde Almanya Büyükelçisi‘nden alacaktır.

2017-06-01T01:24:01+00:00