İlki 1994 yılında yapılan Marmara İletişim Kısa Film Yarışması’nın bu yıl 13.’sü düzenlenecek. Sinemanın kolektif bir çalışma olduğunu vurgulamayı amaçlayan 13. Marmara İletişim Kısa Film Yarışması‘nda bu yıl 6 ayrı ödül verilecek. Kurmaca kategorisindeki filmler “En İyi Film“, “En İyi Oyuncu“, “En İyi Senaryo“, “En İyi Görüntü” ve “En İyi Özgün Müzik” olmak üzere beş dalda değerlendirilecek. Ön elemeyi geçen filmler Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi‘nde gösterilerek öğrenciler tarafından oylanacak ve en çok oy alan filme “İzleyici Ödülü” verilecek.

Yarışmanın bu yılki jürisinde yönetmen Handan İpekçi ve Nesimi Yetik, oyuncu Tansu Biçer, besteci ve müzikolog Alper Maral, görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, öğretim görevlisi Gülengül Altıntaş ve akademisyen Serpil Kırel yer alacak.

Ocak 2014’ten sonra yapılmış ve 20 dakikayı aşmayan amatör ve profesyonel kurmaca filmlerin değerlendirileceği yarışmanın son başvuru tarihi 19 Şubat 2016.

Son Başvuru : 19 Şubat 2016
İnternet sitesi için tıkla
Başvuru formu için tıkla

Başvuru Şartları

1.Yarışmaya Ocak 2014’ten sonra yapılmış filmler katılabilir.
2. Katılacak filmler ‘kurmaca’ türünde olacak, animasyon filmler kabul edilmeyecektir.
3.Katılacak filmlerin süresi, jenerik dahil 20 dakikayı geçmemelidir.
4.Yarışma amatör ve profesyonel herkese açıktır.
5.Daha önce bu yarışmaya başvurmuş olan filmler tekrar başvuramaz.
6.Bir yarışmacı, yarışmaya en fazla 2 film ile başvurabilir.
7.Daha önce başka yarışmalara katılmış ya da ödül almış olmak yarışmaya katılmaya engel değildir.
8.Yarışmaya katılacak filmlerde çekim formatı açısından bir sınırlama bulunmamaktadır.
9.Filmlerin gösterimleri esnasında 3. kişilerden doğabilecek telif problemleri başvuru ve eser sahibinin sorumluluğundadır.
10.Katılan filmler geri gönderilmez, M.Ü. İletişim Fakültesi arşivinde saklanır ve Fakülte tarafından ticari olmayan gösterimlerde kullanılabilir.
11.Katılacak filmler, Türkçe değilse Türkçe altyazılı olmalıdır.afis
12.Marmara İletişim Kısa Film Yarışması’nda, 6 farklı dalda ödül verilecektir: “En İyi Film”, “En İyi Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü”, “En İyi Özgün Müzik” ve M.Ü. İletişim Fakültesi öğrencilerinin oyları ile belirlenecek olan ‘İzleyici Ödülü’.
13.Filmler M.Ü. İletişim Fakültesi’nin görevlendireceği ön kurul tarafından değerlendirilecek ve yarışmaya katılmaya hak kazanan filmler belirlenecektir. Finale kalan filmler yarışmanın web sayfasında ilan edilecek ve sahipleri ile irtibata geçilecektir.
14.Esas Jüri: Yönetmen Handan İpekçi, Yönetmen Nesimi Yetik, Müzisyen Alper Maral, Oyuncu Tansu Biçer, Görüntü Yönetmeni Meryem Yavuz, Öğretim Görevlisi Gülengül Altıntaş, Akademisyen Serpil Kırel.
15.Başvuru İçin:
– Filmin 1 adet DVD kopyası,
– Ayrı bir CD içerisinde filmden 2 adet JPEG formatında fotoğraf karesi ve 1 adet JPEG formatında yönetmen fotoğrafı,
– Başvuru Formu kisafilm@marmara.edu.tr adresine ve 1 adet de basılı olarak yukarıdaki dokümanlarla birlikte aşağıdaki posta adresine gönderilmelidir.
16.Gönderilecek DVD kopyasının üzerine açık bir şekilde; filmin adı, yönetmenin adı, filmin süresi yazılmalıdır.
17.Son katılım tarihi: 19 Şubat 2016’dır.
18.Bu yarışmaya başvuranlar, yukarıda yazılı olan katılım koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Şartnamede yer almayan konulara dair takdir yetkisi yarışma yönetimine aittir.

Filmlerin yolluyabileceğiniz adres:
M.Ü. İletişim Fakültesi Nişantaşı Kampüsü Büyükçiftlik Sokak No:6 Nişantaşı/İstanbul
Oda No: A06, Arş. Gör. Gizem Cengiz. Tel: 0212 – 233 04 47/132-166