17. ULUSLARARASI ÖĞRENCİ FİLMLERİ FESTİVALİ
Tarih; 06 Kasım – 12 Kasım 2017
Amaç
Sinema sanatında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek sinema öğrencilerinin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine yardımcı olmak, kısa filmin uluslararası gelişmesine katkıda bulunmak ve kısa filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak festivalin temel amacıdır.
Festivalin bir diğer amacı da sinema ile ilgilenen öğrenciler, akademisyenler ve sinema alanında üretim yapan profesyonelleri uluslar arası bir platformda bir araya getirip, düşünce ve birikimlerin paylaşılabildiği üretken bir ortam hazırlamaktır.
Kapsam
Festival kapsamında, kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon dalında yarışmaya katılan ve ön elemeyi geçmiş olan filmlerin gösterimleri yapılacak ve filmler yarışacaktır. Ayrıca kısa film ve sinema üzerine düşünce alışverişlerinin sağlanabilmesi için çeşitli söyleşi ve etkinlikler düzenlenecektir. Festivalimize Litvanya Vilinius İletişim Fakültesi ve Barcelona Film Okulu konuk sinema okulu olarak katılacaklardır. Ayrıca Balkan Sinemasından da seçkin yönetmen ve oyuncular yer alacaklardır.
Festivalde her yıl açılış filmi olarak önemli bir yönetmenin eseri gösterilmekte ve onur ödülü verilmektedir. 16.Kısa-ca film festivalinde yönetmen Göksel Arsoy ve Osman Sınav’a onur ödülü verilmiştir. Festivalin birinci ve ikinci günü belgesel sinema ve Türk sinemasında anlatı sorunları ilgili sinemacıların ve akademisyenlerin katılacağı söyleşiler gerçekleştirilecektir.
Önem
Festivalimiz her yıl yeni yapılan öğrenci filmlerini, Üniversitemiz Süleyman Demirel Kültür Merkezinin 400 ve 800 kişilik iki sinema salonunda izleyici ile buluşturmaktadır. Ayrıca bu yıl yeni açılan Çatalhöyük sinema salonunda festival gösterimlerinde kullanılacaktır. Selçuklu Belediyesinin Kültür Merkezinde ve Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür merkezinde kısa ve uzun metraj film gösterimleri yapılacaktır. Sinema sektörünün önemli isimleri, Belgesel Sinema, Türk Sineması, bağımsız sinema ve sinemada senaryo gibi söyleşilerle kısa filmcilerle Konya’da bir araya gelmektedir. Yarışmaya katılan filmler sinematografik açılardan, senaryo ve teknik açılardan incelenerek, bu konuda başarılı filmlere ödül verilmektedir.
On altı yıldır yapılan bu festival neticesinde, Konya’da kısa film ve belgesel alanında önemli bir altyapı oluşturulmuştur. Selçuk Üniversitesi’nde yaklaşık 85.000 öğrenci okumaktadır. Festival süresince yalnızca iletişim fakültesinde değil diğer fakülte öğrencileri arasında da Kısa-Ca Film Festivali’ne büyük bir ilgi gösterilmektedir. Öğrenciler festival tarihlerinde Sinema salonlarını doldurmaktadır.
Bu yıl festivale yurtdışından konuk sinema olarak Balkan Sineması yönetmen ve oyuncularıyla davet edilmiştir. Bu yıl düzenlenecek olan festivale dünyanın en önemli sinema okullarından Prag FAMU Film Akademisi dekanı Pavel Jech jüri üyesi olarak davet edilmiştir.
Fakültemizde kurulan Kısa-Ca Film Atölyesi bünyesinde yapılan öğrenci filmleriyle 2007 yılında 44. Uluslar arası Altın Portakal Film Festivali’nde “Hoş geldin Bebek” adlı filmle En İyi Kısa Film Ödülü, 2. Bursa İpekyolu Film Festivalinde “Mevsimsiz Kar” isimli filmimizle Birincilik ödülü, 14.Altın koza Film Festivali’nde “Buzlar Kırılınca” adlı belgeselimizle Birincilik ödülü ve birçok Festivalde çeşitli ödüller kazanılmıştır. Kısa-Ca film festivaline çeşitli üniversitelerden katılan birçok filmde diğer festivallerde de ödüller kazanmıştır. Bu da Kısa-Ca Film Festivali’nin başarısının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.
Başvuru Koşulları
• Yarışmaya katılacak filmler istenilen formatta üretilebilir.
• Filmler,  MPEG2 veya Mov formatında iki kopya ile teslim edilmelidir.
• Başvuruda bulunacak kısa filmlerde tür ve tema sınırlaması yoktur. Filmler kurmaca, deneysel, belgesel, animasyon türde olabilir.
• Başvuruda bulunan filmlerin süresi 30 dk ile sınırlıdır.
• Yarışmaya ön lisans, lisans veya lisans üstü eğitim alan öğrencilerin yanı sıra, ayrıca yurtdışında okuyan tüm öğrenciler katılabilir.
• Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından üretilmiş olsa da, başvuru filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır.
• Katılımcılar birden çok filmle yarışmaya katılabilirler.
• Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.
• Başvuruda bulunan katılımcılar, filmleri ile birlikte aşağıdaki doküman ve materyalleri; en geç 02 Ekim 2017 tarihine kadar; Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampüsü İletişim Fakültesi Kısa-Ca Film Atölyesi adresine, kargo veya taahhütlü posta ile teslim etmelidirler.
• Başvuru için gerekli olan materyaller;
o Katılımcı tarafından doldurularak imzalanmış “başvuru formu”  (İnternet Sitemizden İndirebilirsiniz)
o Varsa filme ait 1 set fotoğrafı veya filmden bir kare (Dijital Ortamda)
o Dijital ortamda yönetmenin özgeçmişi ve fotoğrafı, iletişim adresi ve telefonları
o Filmin Mov veya MPEG2 formatında iki kopya.
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ödül alan yönetmenlere ödül heykelciği ve destekleyici firmalar tarafından profesyonel kamera ödülleri verilecektir. Finale kalan bütün öğrenciler ulaşım ve konaklama giderleri karşılanarak festivalimize davet edileceklerdir.

Son Başvuru Tarihi: 02 Ekim 2017
Filmin gönderileceği adres: Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Kısa-Ca Film Atölyesi Kampus / Konya
Kısaca Film Atölyesi: 0(332) 223 36 99
Ödüller
• En İyi Kurmaca Film
• En İyi Belgesel Film
• En İyi Deneysel Film
• En iyi Animasyon Film
• Aykut Oray Özel Ödülü ( Kurmaca Dalı)
• Prof. Dr. Âlim Şerif ONARAN Özel Ödülü (Deneysel Dalı)
• Süha ARIN Özel Ödülü (Belgesel Dalı)
• Belgesel Dalı Jüri Özel Ödülü
• Kurmaca Dalı Jüri Özel Ödülü
• Kısa-ca Film Atölyesi Kurmaca Dalı Özel Ödülü
• Kısa-ca Film Atölyesi Belgesel Dalı Özel Ödülü
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Kısa-Ca Film Atölyesi Kampus / Konya
Kısaca Film Atölyesi: 0(332) 223 36 99 fax: 0332 241 01 87
http://www.kisacafilmfestivali.com
https://tr-tr.facebook.com/kisacafilmfest/
https://twitter.com/kisacafilmfest
https://www.instagram.com/kisacafilmfest/
Arş. Gör. Cenk Ateş 0505 531 39 01 – cenkates83@gmail.com
Arş. Gör. Hacer Aker 0546 833 38 82 – haceraker@selcuk.edu.tr
Osman Aday 0555 278 88 22 – osmanaday@gmaill.com
Muhammed Ali Dinç 0542 643 05 27 – malidinc3@gmail.com